Jak zamienić masę na siłę w przypadku samochodów ciężarowych?

Rozumiemy już, że pomiar masy odbywa się na zasadzie pomiaru siły ciążenia czy też reagowania na tą siłę. Jeżeli auto wjeżdża na wagi platformowe to waga ta ma jeszcze większy nacisk na to co znajduje się pod nią. Mierzy się siłę tego nacisku. A tę siłę, której nie widzimy a widzimy tylko jej skutki, to też musimy w jakiś sposób mierzyć.

Wagi samochodowe

 

wagi samochodoweDlatego od pradawnych czasów do pomiarów najlepiej sprawdzały się wagi sprężynowe lub na innym materiale, który się rozciąga lub ugina tak samo jak wagi samochodowe pod ciężarem maszyn, które na nie wjeżdżają. Zwykła gumka czy sprężyna może posłużyć jako prosta waga. Co prawda nie da ona możliwości dokładnego zmierzenia wartości a jednak pozwoli na porównania. Robiąc takie podstawowe pomiary możemy zrozumieć jak też rosła technologia tworzenia coraz to lepszych pomiarów i różnego typu wag od pradawnych po takie osiągnięcia techniki jak waga samochodowa, która potrafi zważyć maszynę o wadze stu ton z dokładnością do kilku gramów.
Pierwsze co można zobaczyć poprzez pomiar rozciągania się, to fakt, że bardziej rozciąga się materiał im cięższe czy większe są przedmioty tym z reguły długość rozciągnięcia jest większa. Łatwo też zauważyć, że napotyka się znacznie więcej problemów po drodze i rozumie się dlaczego warzenie i mierzenie napotykało tyle problemów z dokładnością. Otóż sprężyna nie pokaże takiego wyniku jaki by wydawał się w pierwszej kolejności najbardziej prawdopodobny. Czy jeśli zawiesi się dwa ciężarki identyczne to wydłuży się sprężyna dwukrotnie czy czterokrotnie. Takie odpowiedzi pojawiają się najczęściej. Waga samochodowa napotyka jednak więcej trudności. Łatwo by było gdyby tak występowała tylko i wyłącznie taka jedna siła ale występuje ich więcej, które zakłócają pomiary.
Siła przyciągania między dwoma przedmiotami jest wprost proporcjonalna do iloczynu mas jak wiadomo, więc podwójny ciężarek powinien dać podwójny efekt. Ale nie będzie tak dokładnie, gdyż samo wydłużanie się sprężyny zmienia się pod wpływem siły. Im sprężyna bardziej rozciągnięta tym coraz trudniej rozciągnąć o kolejny centymetr.

Na każdy 1 dalszy centymetr musi przypadać więcej siły niż na każdy poprzedni centymetr wydłużenia. Więc sama sprężyna nie jest idealna. Choć zawsze wystarczająca by pokazać, że coś jest cięższe lub lżejsze.