Turybina wiatrowa o osi pionowej – nowe pomysły na wykorzystanie siły wiatru

Wiatr jako źródło energii odnawialnej jest wykorzystywany już od wielu lat przez bardzo dużo krajów europejskich. Nic w tym dziwnego – jest to doskonałe alternatywne źródło produkcji energii, które stosunkowo łatwo pozyskać. Elektrownie wiatrowe są ponadto o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż korzystanie z nieodnawialnych źródeł wytwarzania energii.

Nowy wymiar elektrowni wiatrowej – turbina wiatrowa o osi pionowej

turbiny wiatrowe o osi pionowejAby postawić elektrownie wiatrową w danym miejscu należy dostać odpowiednie certyfikaty oraz spełnić szereg warunków. Między innymi mowa tutaj o analizie hałasu, analizie produktywności, a także sprawdzeniu, czy migotanie cienia, które jest nierozłącznie związane z działaniem elektrowni wiatrowej nie będzie negatywnie zakłócać funkcjonowania innych na terenach przylegających do elektrowni wiatrowej. Mimo tak skomplikowanych wymagań stawianie elektrowni wiatrowych jest bardzo opłacalne, dlatego też nieustannie koncerny inwestują spore fundusze w badania i testy nad jeszcze lepszym wykorzystaniem zasobów wiatrowych i tym samym możliwość uzyskania większej puli energii z turbin wiatrowych. Ostatnim odkryciem w tej branży są turbiny wiatrowe o osi pionowej (nie jak do tej pory wiatraki, których oś ma postać osi poziomej). Skonstruowanie turbiny wiatrowej w ten sposób sprzyja jej lepszej wydajności. Dodatkowo nie trzeba wtedy budować wysokich masztów, co jest nie tylko rozwiązaniem mniej czasochłonnym, ale przede wszystkim cechuje się mniejszym nakładem funduszy na postawienie jednej takiej turbiny wiatrowej.

Turbiny wiatrowe o osi pionowej są nowatorskim pomysłem na jeszcze lepsze wykorzystanie siły wiatru. Choć dopiero wkraczając na polski rynek, już posiadają spore grono zwolenników, którzy starają się przekonać innych do wielu zalet takiego rozwiązania.