Mechanizmy napędowe – rodzaje, działanie.

Od niepamiętnych czasów ludzie poszukują urządzeń, które stałyby się dla nich siłą napędową. Na przestrzeni wieków powstało wiele maszyn, które są w stanie zmieniać jeden rodzaj energii w inny. Do takich urządzeń należą między innymi: przetworniki, turbiny i silniki, ale również motoreduktor ślimakowy.

Przekładnia ślimakowa 

motoreduktor ślimakowyMotoreduktor ślimakowy co to jest? Zanim zadamy sobie to pytanie najpierw wyjaśnijmy termin samego motoreduktora. Otóż jest to urządzenie napędowe, które składa się z napędu elektrycznego połączonego z przekładnią mechaniczną. Nazwa motoreduktor ślimakowy powstała właśnie ze względu na typ przekładni, który jest zastosowany w motoreduktorze. Czy się wyróżnia motoreduktor ślimakowy, a dokładniej motoreduktor z przekładnią ślimakową? Przekładnia ślimakowa, która tworzy motoreduktor ślimakowy składa się z dwóch części ślimaka i ślimacznicy. To właśnie te elementy tworzą przekładnie, której moc bierze się z tarcia. Do czego wykorzystywany jest motoreduktor ślimakowy? Otóż do wielu urządzeń. Najczęściej są to napędy maszyn, podnośników oraz dozowników. Wadą, a zarówno zaletą jaką posiada motoreduktor ślimakowy jest mechanizm samohamowny. Zaletą jest to, że może działać jako hamulec. Natomiast w niektórych przypadkach motoreduktor ślimakowy, który zawiera przekładnię mechanizm samohamowny zawdzięcza zbyt dużemu tarciu dlatego nie może być stosowany we wciągarkach.

Jest wiele rodzajów maszyn napędowych. Motoreduktor ślimakowy jest tylko jednym z nich. Jak każde urządzenie motoreduktor ślimakowy posiada swoje wady i zalety. Jest skonstruowany w ten sposób, że do jednych maszyn można go wykorzystać, do innych nie. Zanim zakupimy motoreduktor ślimakowy najlepiej zorientować się, czy maszyna do której go potrzebujemy potrzebuje właśnie tego typu urządzenia.